Roman Catholic Diocese of Chingleput

Seminarians

INITIATION
S. No Name Parish Place
1 Antony K.K.Pudur Minor Seminary
2 Dennis Maria R.N.Kandigai Minor Seminary
3 Livingston Ramapuram Minor Seminary
4 Joseph Franklin Tambaram Minor Seminary
5 Richard Sengattur Minor Seminary
 
COLLEGE SEMINARIANS
S. No Name Parish Place
1 Maria Arul Raj L Pappanallur Loyola (Year I)
2 Vignesh T Vedanthangal Loyola (Year I)
3 Sudharson Pavunjur Loyola (Year I)
4 Charles Tony S Valarpuram Loyola (Year I)
5 Martin Ajay V Vallam - Kandigai Loyola (Year I)
6 Ignatius Antony G K.K.Pudur Loyola (Year II)
7 Kabilan Jayaseelan A St. Thomas Mount Loyola (Year II)
8 Selvam J Oragadam Loyola (Year II)
9 Justin V Sendivakkam Loyola (Year II)
10 Sampres Honest Raj S Walajabad Loyola (Year II)
11 Ignatius Kumar F K.K.Pudur Loyola (Year II)
12 Joy Abinash P K.K.Pudur Loyola (Year III)
13 Raja S Thatchoor Loyola (Year III)
14 Ravindran K Mamallapuram Loyola (Year III)
15 Shyam A Chrompet Loyola (Year III)
 
SPIRITUALITY COURSE 
S. No Name Parish Place
1 Anand Stephen Raj Vanuvampet Veppur
2 Joe Clinton M.N.Kandigai Veppur
3 Lawrence Raj Vanuvampet Veppur
 
PHILOSOPHERS - I YEAR
S. No Name Parish Place
1 Alex Stalin K.K.Pudur Poonamallee
2 Alphonse Kolapakkam Poonamallee
3 Jayasankar Malligapuram Poonamallee
 
PHILOSOPHERS - II YEAR
S. No Name Parish Place
1 Madhan Babu Thatchoor Pune
2 Tamil Selvan Ammaiyappanallur Poonamallee
 
REGENCY (PASTORAL YEAR)
S. No Name Parish Place
1 Ashok S P Sendivakkam Minor Seminary
2 Akash Walajabad Neerpair
3 Antony Raj Pammal Sendivakkam
4 Gabriel K.K.Pudur Thandalam
5 Pushparaj Melrosapuram K.K.Pudur
6 Surya Elapakkam Covleong
 
THEOLOGIANS - I YEAR
S. No Name Parish Place
1 Alex Chingleput Pune
2 Anbarasan Ammaiyappanallur Pune
3 John Paul Maraimalai Nagar Poonamallee
4 Jerry Ongur Trichy
5 Madhivanan Mambakkam Trichy
6 Wildred St. Thomas Mount Poonamallee
7 Wilson M.N.Kandigai Poonamallee
 
THEOLOGIANS - II YEAR
S. No Name Parish Place
1 John Britto Thatchoor Calcutta
2 Selvadeepan Manapakkam Pune
 
THEOLOGIANS - III YEAR
S. No Name Parish Place
1 Amulraj St. Thomas Mount Calcutta
2 Charles Acharapakkam Pune
3 Gerald Madurantakam Poonamallee
4 Gladwin Vanuvampet Poonamallee
5 Maria Ananda Raj Valan Nagar Poonamallee
6 Joseph Perungudi Calcutta
7 Jesu Chromepet Trichy
8 Selvam Mambakkam Pune
       
       
 
DEACONS
S. No Name Parish Ministry Place
1 Arun Sundar Sellampattidai Vettuvankeni
2 Arun Raj Gandhi Nagar Koothavakkam
3 Edwin Jerome Pallikaranai Acharapakkam
4 Jacob Bernath R. Palayam Valarpuram
5 John Peter Thuraipakkam Sriperumbudur
6 John Victor R.N.Kandigai Kadapakkam
7 Praveen Kumar C Cheyyur Walajabad
8 Rajesh C Thatchoor Palnellur
9 Sagayaraj C Sendivakkam Medavakkam
10 Sebastian T Valarpuram Pappanallur

Location Map

Contact

Copyright © 2020 Roman Catholic Diocese of Chingleput All rights reserved. Powered by Boscosoft